Innovator Awards Hall of Fame

Entrepreneur of the Year

  • 2017 DAVE CARLSON / GIGA WATT
  • 2016 TYLER + JESSICA RUSSEL / TUMBLEWEED SHOP AND STUDIO
  • 2015 JEFF + LEANNE KURPUIS / ORCHARD CORSET
  • 2014 TONY FREYTAG / CRUNCHPAK
  • 2013 PETER RINGSRUD / SNOW DRIFT CIDER COMPANY
  • 2012 NANCY TEDESCHI / SNAP IT SCREW
  • 2011 MELISSA WISEN / BORSE BELLA DESIGN CO.
  • 2010 DAN CARR + CANDY MECHAM / CURED BY VISCONTI’S
  • 2009 DANIEL PIRESTANI / SYSTEMATECH
  • 2008 JOHN MCQUAIG / MCQUAIG & WELK, PLLC
  • 2007 VALDA SARTY / SARTY MOUNTAIN, INC.
  • 2006 ANDY METCALFE / NTI
  • 2003 SCOTT BERGLIN / BERGLIN CORPORATION
  • 2002 CHRIS RAINES / SUN GRAPHICS
  • 2001 JC BALDWIN / GTC TECHNICAL SUPPORT

Tech Savvy Business of the Year

  • 2017 PACIFIC AEROSPACE + ELECTRONICS
  • 2016 STEMILT GROWERS
  • 2015 CONFLUENCE HEALTH – DR. PATRICIA COLLINS
  • 2014 BIOSPORTS PHYSICAL THERAPY
  • 2013 INDEMAND INTERPRETING
  • 2012 KEY METHODS
  • 2011 MEY MEHTODS
  • 2010 WENATCHEE VALLEY MEDICAL CENTER
  • 2009 MOSES LAKE INDUSTRIES – MIKE HARVEY
  • 2008 CONFLUENT DATA SYSTEMS – MARK BOLZ
  • 2007 ERLANDSEN & ASSOCIATES, INC. – ROGER ERLANDSEN
  • 2004 GOLAKECHELAN.COM – JERRY ISENHART
  • 2003 LOVITT CIDER – LORNE BROWN
  • 2002 PAK IT RITE – BERNIE SCHELL

STEM Educator of the Year

  • 2017 TINA NICPAN-BROWN / LINCOLN ELEMENTARY SCHOOL, WENATCHEE SCHOOL DISTRICT
  • 2016 BRIAN HERLING / WESTSIDE HIGH SCHOOL, WENATCHEE SCHOOL DISTRICT
  • 2015 SARA ROLFS / WENATCHEE SCHOOL DISTRICT
  • 2014 JODY LEONARD / EASTMONT HIGH SCHOOL, EASTMONT SCHOOL DISTRICT
  • 2013 DOUG MERRILL / WENATCHEE HIGH SCHOOL, WENATCHEE SCHOOL DISTRICT
  • 2012 JAMIE JOHNSON / COLUMBIA ELEMENTARY, WENATCHEE SCHOOL DISTRICT

Problem Solving Innovator of the Year (Post Secondary)

  • 2017 JARED HARRIS + NATALIIA PIESTRUP / WENATCHEE VALLEY COLLEGE
  • 2016 KYLE BEATTIE / WENATCHEE VALLEY COLLEGE

Future Technology Leader of the Year (K-12)

  • 2017 MOSES LURBUR / WENATCHEE HIGH SCHOOL
  • 2016 THEO MARSHALL / WENATCHEE HIGH SCHOOL
  • 2015 ETHAN TOTH / WENATCHEE HIGH SCHOOL
  • 2014 ALEX ALBERT / FOOTHILLS MIDDLE SCHOOL
  • 2013 JACOB PRATER / WENATCHEE HIGH SCHOOL
  • 2012 ARNIE TECHAVIMOL + SPENCER LARKIN / WENATCHEE HIGH SCHOOL
  • 2011 RAMBOTS 4-H CLUB + BRADLEY SHIPLEY
  • 2010 KELSEY TAYLOR + WATERVILLE 4TH GRADE CLASS
  • 2009 WHS SOLAR DRAG TEAM